Vaclav Parus

20.05.2014

Czeskie wyścigi w Brannej maja swojego patrona, jednak nam jego nazwisko mówi niewiele , lub całkiem nic.

Vaclaw Parus jest jednym z najsłynniejszych czeskich kierowców wyścigowych lat 50 i 60 ubiegłego wieku. W epoce głębokiego komunizmu bardzo utalentowanym zawodnikom nie wiodło się nigdy najlepiej, problemy z dostepem do sprzętu, z dewizami na wyjazdy zagraniczne, zezwolenia na wyjazd, brak sponsorów itp. wszystko to zazem sprawiło że gdydy bohater tej opowieści urodził się w innej części świata bez watpienia jego sława miałaby zasięg światowy.
parus 2

Obecnie ponad osiemdziesięcioletni ‚Pan Mistrz” swoją karierę wyścigową w 1947 roku startując w klasie junior na przerobionej przez siebie DKW 125.Do 1950 wygrał wiele wyścigów w swoim rodzinnym kraju, zaczął startować w kategorii senior na dwusuwowych Jawach. Zaczęły się starty na arenie międzynarodowej, ograniczonej do krajów byłych demoludów, startował w NRD, Bułgarii, Węgrzech a nawet w Polsce. W 1953 roku dosiadał JAWĘ 500 OHC.
Nadszedł wielki dzień dla Pana Vaclava w 1956 roku wystartował w TT n wyspie Mann. Zaczął bardzo pechowo, Po upadku na treningu złamał obojczyk, jednak mimo kontuzji wystartował w wyścigu i od początku trzymał się w ścisłej czołówce. Wszystko szło dobrze do czasu kiedy nagle jego motocykl zaczął tracić moc i musiał zjechać do depo, po szybkich oględzinach okazało się że do gaźnika który nie posiadał filtra powietrza dostał się kawałek szmaty lub innego materiału. Szybka naprawa i z powrotem na tor, walka do samego końca i sukces mimo przeciwności losu: doskonałe 6 miejsce!

parus 3
Później nadeszło wiele kolejnych sukcesów, wygranych, naród itp. W swoim kraju stał się prawdziwa sławą, był trzykrotnym mistrzem Czech w klasie 175cm3 , podziwiany i uwielbiany. Swoją karierę zawodniczą zakończył w 1969 roku po ponad 20 latach ścigania na torach całej Europy.

Po latach przerwy dał się wciągnąć w rozwijające się wtedy w Czechach wyścigi motocykli zabytkowych. Znów zaczęły się starty sukcesy. Startował na różnych motocyklach a najczęściej można było go zobaczyć na błękitnym ESO. Startował we większości czeskich wyścigach klasyków aż do roku 1999 kiedy to definitywnie zakończył swoją wyścigową historię.

parus 5
Obecnie ten niewysoki staruszek jest gwiazdą wyścigów w Brannej, pojawia się wśród uczestników, a wszyscy znając „Pana Mistrza” odnosi się do niego z sympatią i szacunkiem. To chodząca żywa legenda więc trudno się dziwić.
Jednak większość Historii sław ma swoje drugie dno. Po zakończeniu kariery wyścigowej mistrzowi nie wiodło się najlepiej, zapomniany, bez pomocy żył naprawdę biednie i gdyby nie pomoc grupy życzliwych mu ludzi nie wiadomo jak potoczyły by się jego losy. Jak powiedział nam nasz zaprzyjaźniony Szwajcar Stefan startujący na Jawie 500 OHC, który dobrze zna i odwiedza Pana Vaclava w jego domostwie, do dziś żyje on w nienajlepszych warunkach, a i zdrowie ostatnio nie dopisuje…
Mimo przeciwności losu Pan Vaclav Parus uświetnia swoją obecnością Wyścigi w Brannej, gdzie zawsze witany jest owacjami, kiedy wręcza nagrody zwycięzcom po zakończeniu niedzielnych wyścigów.
20090924211308
Serdecznie pozdrawiamy Pana Mistrza i do zobaczenia w Brannej na Kolstejnskim Okruhu o cenu Vaclava Paruse.

Szymon (Siwy) Spychała
Źródło: LightSpeedTeam

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ludzie, Motocyklizm, WOJKOP. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.