Moda rockersów

Kurtka – „Ramoneska”
Spopularyzowali ją w Stanach latach 50/60 „greasersi” i „rockersi”. Pierwszą nazwą obdarzano młodych ludzi w USA wyróżniających się na ulicach i w barach jednakowym wyglądem. Nazwa wzięła się oczywiście od olbrzymich ilości brylantyny (ang. – Grease), którymi młodzieńcy pomadowali swoje włosy tworząc lśniące fryzury z grzywką często wywiniętą w fantazyjny „kaczy kuper”. Jeśli chodzi o „Rockersów” – to chyba ich na tej stronie przedstawiać nie muszę.
Młodzieńcy ci swym niekonwencjonalnym na owe czasy strojem chcieli odciąć się w ten sposób od znienawidzonych mieszczańskich kanonów zachowania, ograniczających młodzieńcze prawa do ekspresji w sposobie bycia. Swym buntowniczym i prowokacyjnym zachowaniem budzili strach i nieufność u starszego pokolenia co doprowadziło do automatycznego utożsamiania ich z przestępcami i gangami ulicznymi.
Dziewczyny w tamtych czasach nie nosiły żadnych wyzywających kurtek czy innych części garderoby. Mogły być ubrane skromnie jak pensjonarki, jeśli chciały wyrazić swój młodzieńczy protest wobec mieszczańskiej rzeczywistości – wystarczyło, że tylko zadawały się z „buntownikami bez powodu”. W miarę upływu czasu krój kurtki i wykończenie ulegały różnym modyfikacjom przez kolejne młodzieżowe subkultury, jak: bikersi, rockersi, punki czy heavy metalowcy, które dostosowywały je do swoich potrzeb i estetyki.
Za model wyjściowy kurtki przyjmuje się krój przedstawiony na zdjęciu u góry – firmy Schott NYC z 1928 roku. W firmowych katalogach kurtka nosi numer 613.
Firma Schott powstała w 1913 r., zajmowała się szyciem odzieży skórzanej dla motocyklistów i jako pierwsza zaczęła stosować zamki błyskawiczne w swych wyrobach. Na początku lat 50-tych firma wypuściła na rynek bazującą na modelu 613 – model 618 (zdj. dolne). To w takiej kurtce wystąpił Marlon Brando w słynnym filmie – „Wild One”. Zyskała ona wśród użytkowników miano „One Star”, od gwiazdek jakie Brando miał przypięte do kurtki – po jednej na każdym pagonie. Niejeden kolekcjoner z Hollywood dałby dziś za tę kurtkę każde pieniądze, ale, niestety, przepadła bez wieści. Dzięki niebywałemu sukcesowi filmu, kurtkę zaczęto utożsamiać z określoną postawą i subkulturą społeczną w nim prezentowaną. Była wyrazem buntu i agresji wobec otaczającego świata. Doszło nawet do tego, że w niektórych szkołach w USA zabroniono uczniom chodzić w kurtkach „One Star”!
W Polsce kurtka stała się modna dzięki Punkom w drugiej połowie lat 70-tych i przyjęła się jej popularna nazwa „Ramoneska”, od słynnej nowojorskiej kapeli – Ramones, której członkowie nigdy nie rozstawali się z tymi kurtkami.

Źródło – Wikipedia
fot. – Rin Tanaka

 

BUTY

Jeśli komuś się wydaje, że rockersi w ogóle nie przykładali uwagi do wyglądu zewnętrznego, to się myli. Nie dbali może przesadnie o całość garderoby, ale kilka jej elementów miało kardynalne znaczenie dla podkreślenia swoistej estetyki i przynależności do elitarnej grupy młodzieży. Pierwszy – to wspomniane już kurtki, drugi – to buty.

Pamiętacie piesenkę Presleya: „Blue suede shoes”?

Jedna z jej zwrotek w wolnym tłumaczeniu brzmi:


Możesz spalić mi dom

Ukraść mój samochód

Wypić najlpesze alkohole

Z mojego barku.

Ale uważaj na moje niebieskie zamszaki!

Nie próbuj ich nadepnąć – kotku!

Cóż to za buty miały taką wielką wartość dla młodych ludzi w latach 50-tych? Były to słynne „creepers”, (w bardzo swobodnym tłumaczeniu – „pełzaki”). Niedoścignione marzenie większości polskich bikiniarzy: zamszowe półbuty na podeszwie „słoninie”, czasem z podbiciem ozdobionym lamparcim wzorem („brothel creepers” – ang. „burdelowe pełzaki”).Komu przyszedł do głowy pmysł by zaprojektować tak szalone buty? Pierwsza zaczęła je produkować – skądinąd bardzo szacowna i wiekowa – firma George Cox Co. Ich głównymi (jedynymi?) nabywcami byli „Teddy Boys” – brytyjska subkultura młodzieżowa skupiona wokół muzyki Rockabilly i później Rock and Roll – protoplaści polskich „bikiniarzy”. Teddy Boys pojawili się początkowo w Londynie, potem w całej W. Brytanii bezpośrednio przed Rockersami, później w znacznym stopniu obie te grupy przemieszały się ze sobą.
Bikerom te buty może niezbyt odpowiadały do wyścigów od kawiarni do kawiarni, ale za to były nieodzowne na wszelkich potańcówkach i koncertach idoli rock’n’rolla.
„Brothel Creepers” na nogach i brylantyna na głowie – to dwie nieodzowne rzeczy by wyrwać panienkę na potańcówce w latach 50/60-tych.

cdn.

Żródła:

Wikipedia

http://www.georgecox.co.uk/

Foto: Georg Cox Co.

 

DODATKI

 

Czego jeszcze brak do pełnego wizerunku Rockersa? Oczywiście spodni, oczywiście klasyczny blue jeans Levi’s 501.
Rocersi lubili wykorzystywać militarne dodatki do swych strojów, np. białe szaliki – takie, jakie nosili piloci myśliwców, długie, grube – marynarskie – wełniane skarpety, których brzegi wywijali na wysokie cholewy motocyklowych butów. Na głowach pojawiły się charakterystyczne skórzane czapki z daszkiem. Z czasem jako ozdobniki pojawiły się łańcuszki i ćwieki. Ćwiekami, w olbrzymiej ilości, nabijano kurtki – tworząc z nich całe napisy i wzory. Łańcuszkami ozdabiano rocersowskie czapki, ewentualnie przypinano je do paska. Część tych elementów na trwałe zapisała się w trendach mody i obecnie wykorzystywana jest przez projektantów, część została przejęta przez późniejsze subkultury młodzieżowe i do dziś ubarwia nam widok młodych ludzi na ulicach całego świata.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Rockers
Fot. The Graham Hullett Collection – http://the59club.com/public_html/graham/Sitea

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cafe Racer, Rockersi, Motocyklizm, Styl, Ubiór, WOJKOP. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Moda rockersów

 1. kuczijo pisze:

  ogólnie fajny artykuł/tekst z jednym merytorycznym błędem, Teddy Boys nie są amerykańską subkulturą ale powstałą w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozpoczęli inwazję dalej, co trwa do dzisiaj. 🙂
  Pozdrawiam
  Kuczijo

  • wojkop pisze:

   Oczywiście subkultura brytyjska – taj jak i firma George Cox Co! Dzięki Kuczijo, że zajrzałeś i zauważyłeś błąd. Zaraz to poprawię. Jestem Ci winien browca za korektę. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś wybrać na jakąś imprezę kręconą przez DJ Kuczijo i ureguluję dług. 🙂

 2. Rzuff pisze:

  Do butów dodałbym jeszcze wojskowe kawaleryjki(bardziej w USA) i sztyblety.