Joe Bar Team Rulez!!!

01.07.2010

Ed „Manetka”, Janek „Prowokator”, „Pepe”, Jasiu „Śruba” i reszta bandy… Któż z nas nie zna tych mistrzów kierownicy, którzy „leją na faułki i cwajtakty”. Leją też w siebie wiadra kawy przesiadując w barze „U Joego” na przedmieściach Paryża a po jego opuszczeniu stają przed ulicznymi światłami do szalonych wyścigów, grzmiąc pustymi wydechami na całą okolicę zasnuwając ją dymem czarnych spalin i gubiąc po drodze śrubki ze swych maszyn. Bywa jednak, że śledząc ich przygody, między jednym a drugim uśmiechem na twarzy pojawi się też refleksja, gdy widząc zachowania bohaterów komiksu czujemy się jakbyśmy widzieli samych siebie lub swych kolegów…
Zdanie, że Joe Bar Team to „biblia wszystkich motocyklistów” to chyba nie tylko slogan reklamowy; zwłaszcza dla nas – cafe racerów.
W Polsce komiks ten zyskał sobie wielu czytelników/oglądaczy dzięki regularnej edycji krótkich historyjek na ostatniej stronie miesięcznika Świat Motocykli. Joe Bar Team godnie się rewanżował, podnosząc sprzedaż pisma. Do dziś krążą opinie wśród sporej części czytelników tego miesięcznika, że prawdziwy Świat Motocykli skończył się wraz tym komiksem a niektórzy moi znajomi wręcz zaprzestali jego kupowania twierdząc, że teraz to jest „miesiącznik” a nie „miesięcznik” i nie są w stanie skusić ich nawet atrakcyjne płyty CD dorzucane do niego co jakiś czas. Nie wnikam w to czy naprawdę nie dało się załatwić kontynuacji komiksu wszechmocnej Agorze po przejęciu „Świata” – faktem jest, że teraz ostatnia strona przynosi pieniądze z reklam a wcześniej trzeba było płacić by pojawił się na niej kolejny odcinek Joe Bar Teamu…
Kim byli ludzie, którym w głowach zrodziły się tak niesamowite, mrożące krew w żyłach motocyklowe historie i którzy byli autorami tylu filozoficznych mądrości włożonych w usta komiksowych bohaterów?

Bar2 (Christian Debarre)
Bar2, twórca Joe Bar Team urodził się w 1960 roku na przedmieściach Paryża. Od dzieciństwa dzielił swój czas między dwie pasje: rysowanie i motocykle. W 1977 roku zadebiutował w magazynie Plein Pot, miesięczniku motoryzacyjnym ilustrowanym komiksami. Pracował w Moto Crampon jako ilustrator, a następnie przeszedł do Moto Journal, gdzie zrealizował pierwsze odcinki Joe Bar Team, które następnie były publikowane w wydawnictwie Vents d’Ouest. Bar2 podpisał pierwszy album serii, powierzając pracę nad następnymi Fane. Jednak powrócił przy tak oczekiwanym piątym tomie, do którego napisał scenariusz i zrealizował rysunki.

Fane (Stephane Deteindre).
Po ukończeniu studiów plastycznych jako artysta grafik pracował przez 19 lat w maleńkiej agencji reklamowej, gdzie pewnego razu spotkał Bar2. Od razu przypadli sobie do gustu i się zakolegowali. Gdy Bar2 dostał nowe zamówienie na komiks science-fiction i jeszcze szereg mniejszych – ciężko mu było znaleźć czas na to wszystko i tworzyć nowe księgi Joe Bar Team. Wycofać się nie mógł – bo obowiązywała go umowa z wydawnictwem Vents d’Ouest. Wtedy poprosił przyjaciela o kontynuację i przekazał mu pałeczkę głównego grafika i autora scenariusza komiksu.
Fane zrealizował samodzielnie 2, 3 i 4 tom przygód Joe Bar Team. Świetnie się wczuł w charakterystykę pierwszej serii, kontynuując jej dotychczasowy specyficzny humor doskonale wplótł własny styl niczym nie ujmując walorów komiksowi. Fane był też współtwórcą dwóch pierwszych ksiąg przygód pociesznego kierowcy wyścigów samochodowych ” Calagan – Rallye Raid ” Perna et Fontenay. Po triumfalnym powrocie Bar2 do piątej księgi komiksu o nieustraszonych motocyklistach, Fane blisko z nim współpracował nad powstaniem księgi szóstej.

 

Źródła:
http://www.lucane.fr/historique.htm#
http://www.ventsdouest.com/joebar/home.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ludzie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.