FB Mondial


FB-Mondial Casa Motociclistica został założony przez hrabiego Giuseppe Boselli (FB oznacza skrót Fratelli Boselli) w 1948 r w Arcore k/Mediolanu we Włoszech. Przed wojną firma Fratelli Boseli była producentem motorowych trójkołowych pojazdów dostawczych z siedzibą w Bolonii. Mondial był w zasadzie cały czas zawieszony pomiędzy Mediolanem a Bolonią łącząc temperament ubogiego południa z kapitałem i pragmatyzmem bogatszej i bardziej rozwiniętej północy Włoch.
Motto FB Mondial brzmiało „umysł w Mediolanie, a serce w Bolonii”. Miłość hrabiego Giuseppe Boselli do motocykli narodziła się w 1940 roku i udało mu się ją potrzymać aż do 1960, kiedy zaprzestano już produkcji własnych silników jednak jeszcze do 1978 roku montowano Mondiale z jednostkami napędowymi innych producentów kiedy firma definitywnie zaprzestała produkcji jednośladów. Wróćmy jednak do początku historii, czyli pierwszej połowy lat czterdziestych. W tamtym czasie gdy największe włoskie firmy, takie jak: Moto Guzzi, Gilera czy Benelli zajmowały się produkcją prostych motocykli, motorowerów czy skuterów z dwusuwowymi silnikami niewielkiej pojemności niewielka firma z Mediolanu zajęła się wytwarzaniem wysokiej jakości sportowych silników czterosuwowych. Sprawiło to, że przedwojenny producent dostawczych trycyklów był autorem pasma sukcesów na wyścigach Grand Prix przez całe lata 50-te, zdobywając w tym czasie kilka tytułów mistrza świata. Na motocyklach Mondial tytuły mistrzów zdobywali tacy zawodnicy jak: Mike Hailwood, Tarquinio Provini czy Carlo Ubbiali. W 1949 roku MV Agusta decydując się na wprowadzenie do produkcji 4-suwów zakupiła projekt swojego pierwszego silnika właśnie od braci Boselli. Krążą plotki, że w latach 1950, Soichiro Honda odwiedzając Europę w celu zapoznania się z technologiami włoskich i niemieckich producentów motocykli, podpatrzył i skopiował rozwiązania z wyścigówek Mondiala w klasie 125 ccm traktując je jako punk wyjścia do produkcji swoich słynnych wyścigówek RC142 GP wprowadzonych do klasy 125 w 1959 roku. W Mondial opracowano też po raz pierwszy rozrząd desmodroniczny jednak nie wprowadzono go do produkcji. Wzbudza to tym większy podziw jeśli wziąć pod uwagę, że Mondial w porównaniu z wiodącymi włoskimi fabrykami był zaledwie „warsztacikiem” – gdzie ręcznie w systemie produkcji gniazdowej wytwarzano od jednego do dwóch tysięcy motocykli rocznie.

Po sezonie wyścigowym w 1957 roku Mondial – podobnie jak inne włoskie fabryki -postanowił wycofać się z wyścigów serii GP tłumacząc to załamaniem produkcji i kiepskimi wpływami. Ostatecznie MV Agusta zmienił zdanie i pozostał w wyścigach. Ostatni motocykl z silnikiem Mondial opuścił fabrykę w 1960 roku. To był początek końca firmy. Produkowano co prawda jeszcze nadwozia z silnikami obcych producentów jednak w 1978 roku ostatecznie zaprzestano produkcji.
W 1999 roku włoski magnat prasowy Roberto Ziletti próbował wskrzesić tę świetną markę wykupując prawa do znaku firmowego Mondial. Zaowocowało to powstaniem w 2003 roku motocykla klasy SBK o nazwie Piega z pochodzącym od Hondy silnikiem V-twin DOHC o poj. 999 ccm i mocy 136 KM przy 9800 obr/min. Na tej bazie powstał też naked Nuda. Motocykle zaprojektowała i wyprodukowała francuska firma Boxer.Źródła:
www.khulsey.com
wikipedia
Zdjęcia:
www.theworldofmotorcycles.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Motocykle, Motocykle historyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.