Ace Cafe – historia w pigułce

ACE CAFE – HISTORIA W PIGUŁCE
autor: Linda Wilsmore

Motocykle, rock’n’roll i Ace Cafe
Te trzy proste wyrażenia stworzyły nierozerwalną fuzję nie tylko w czasach rock’n’rolla, ale i obecnie.
Ace Cafe powstała w 1938 roku w Londynie – jako przydrożny zajazd, w którym mogli zatrzymywać się kierowcy na świeżo wybudowanej North Circular Road.

W czasie II Wojny Światowej budynek został poważnie uszkodzony podczas jednego z niemieckich nalotów bombowych. W 1949 roku został odbudowany w nowoczesnym, jak na owe czasy, stylu industrialnym. Pojawił się wtedy na nim neon – co również było absolutną nowinką. Całodobowa kawiarnia, położona przy ruchliwej sieci dróg północnego Londynu, szybko stała się ulubionym miejscem odwiedzin młodych motocyklistów, spędzających noce na gonitwach po północnej obwodnicy. W Ace Cafe mogli spotkać podobnych sobie młodych ludzi, poszukujących swojej tożsamości i wspólnie posłuchać „diabelskiej muzyki” – rock’n’rolla.

Pokolenie wyżu demograficznego z początku lat pięćdziesiątych, spotkało się z okresem szczytowej produkcji brytyjskich fabryk motocykli. To spowodowało pojawienie się nieformalnych grup motocyklowych – tzw. „Ton-Up Boys”. Zbiegło się to z gwałtownym wzrostem popularności muzyki rock and rolowej, której nie chciały puszczać stacje radiowe, a która zdobywała coraz większą popularność wśród brytyjskiej młodzieży. Można było jej słuchać do woli jedynie z szaf grających, stojących w przydrożnych kawiarniach.

 

Wrzuć monetę do grającej szafy…
Z tej wspomnianej już fuzji rock n’rolla i motocykli powstały legendarne wyścigi – „record racing”. Nieoficjalnym torem wyścigowym stała się North Circular Road a startem i zarazem metą – Ace Cafe. Wyścig rozpoczynał się po wrzuceniu monety w otwór grającej szafy. Należało przejechać motocyklem określoną trasę i pojawić się w kawiarni jeszcze przed zakończeniem muzyki z płyty.
W latach sześćdziesiątych Ace Cafe stała się miejscem początków kariery dla wielu brytyjskich zespołów rock and rollowych, Szczególnie znany był Johnny Kidd & The Pirates. W czasie swojego tourne po Wielkiej Brytanii, odwiedził Ace Cafe również Gene Vincent. Podobno bywali tam również The Beatles – jeszcze zanim stali się sławni. Stałymi klientami Ace Cafe byli tacy znani brytyjscy motocykliści jak: Dave Croxford, Dave Degens, czy Ray Pickrell, którzy swoje wyścigowe talenty zaczynali po raz pierwszy ujawniać na North Circular Road. Szczyt popularności rock’n’rolla skończył się w połowie lat sześćdziesiątych. Ugrzecznione piosenki The Beatles usunęły go w cień, rozpoczynając erę Carnaby Street i Modsów. Wzrost dobrobytu w społeczeństwie spowodował zmierzch ery motocykli na rzecz rozwoju sprzedaży samochodów. Ace Cafe również traciła swą popularność, wychodząc z mody i stając się ostoją tylko dla najwierniejszych wielbicieli Rock&Rolla i wypomadowanych fryzur. Gwoździem do trumny dla knajpy stało się przejście jej właściciela na emeryturę. Ostatnią przed zamknięciem porcję „egg and chips” Ace Cafe wydała w 1969 roku. Później miejsce to pełniło rolę stacji obsługi samochodów i składu opon. Sam budynek przetrwał jednak do dziś w prawie nie zmienionej formie.
W 1993 roku Mark Wilsmore, pasjonat motocykli i historii rock’n’rolla, postanowił uczcić 25-lecie zamknięcia Ace Cafe. Uzyskał zgodę od ówczesnych właścicieli terenu na zorganizowanie okolicznościowej imprezy. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. We wrześniu 1994 na uroczystość zjechało się 12000 miłośników motocykli i Rock & Rolla. Z okazji rocznicy powstał film „Ace Day”, w którym pojawiają się wywiady z byłymi bywalcami kawiarni i rock and rollową muzyką w tle.
To wszystko zdopingowało Marka do wysiłków by ponownie otworzyć Ace Cafe. Kosztowało to siedem lat zabiegów u właścicieli terenu i władz miasta, by wykupić teren i budynek, oraz sprawić by Ace Cafe wyglądała tak jak dawniej. Początkowo kawiarnia otwierana była tylko w weekendy i na okazjonalne wydarzenia a serwowano w niej jedynie dania z małej gastronomii objazdowej.
W marcu 1999 roku miała miejsce spektakularna awaria. Pęknięcie rury wodociągowej o średnicy 60 cali, przez którą zaopatrywano w wodę cały północny Londyn, spowodowało wybuch gejzeru wodnego, który zalał całą Ace Cafe i okoliczne posesje. Z powodu awarii North Cyrcular Road została zamknięta na tydzień. Tryskający pod ciśnieniem strumień wody uszkodził poważnie ściany, okna i nadwyrężył konstrukcję budynku. Pomimo tego niepowodzenia, determinacja Marka w ratowaniu ikony motocyklizmu ani trochę nie osłabła.

Wybiła godzina…
Uroczyste ponowne otwarcie odbyło się we wrześniu 2001 roku. U progu XXI wieku, Ace Cafe jest kawiarnią, restauracją, sklepem i miejscem spotkań . Ściany pełne są pamiątkowych zdjęć i plakatów, przypominających jej barwną historię. Odbywające się przez cały rok imprezy – poczynając od Ton-Up Day a na Hot Rod Night kończąc – przyciągają do Ace entuzjastów klasycznej motoryzacji z całego świata.

Atmosfera jest bardzo wyluzowana. Można tu odpocząć i poczytać najnowsze czasopisma, pograć z kumplami w piłkarzyki, posłuchać muzyki z grającej szafy, czy po prostu pogapić się na wspaniałe motocykle, których zawsze wokół jest pełno.
Na imprezach tanecznych można potańczyć Rock & Rolla przy muzyce artystów z USA takich jak: Robert Gordon czy Linda Gail-Lewis, oraz pobawić się przy prawdziwym rockabilly granym przez współczesne zespoły i didżejów. Wiele koncertów poświęconych jest pamięci nieżyjących już wielkich gwiazd rock’n’rolla, takich jak: Gene Vincent, Elvis, Johnny Kidd, Hank Williams itp. Organizowane są też koncerty pamięci – połączone z charytatywną zbiórką pieniędzy, jak coroczny Sutch A Night poświęcony „Screaming Lord” Sutch’owi, albo Billy Fury Memorial Night.

Możemy też organizować imprezy okolicznościowe. Jeśli chcecie – możecie nawet wziąć ślub w Ace Cafe!
Motocykle i muzyka mogą się zmieniać, ale duch Ace Cafe pozostaje ten sam!

Pełną listę bieżących wydarzeń i koncertów znajdziecie na stronie internetowej:

www.ace-cafe-london.com

Zdjęcia: http://www.ace-cafe-london.com/History.aspx
Tłum. wojkop

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cafe Racer, Rockersi, Motocyklizm, WOJKOP. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.