„Jeden Dziki” i „13 Buntowników”

31.10.2010

Członkowie klubu 13 Rebels MC

Członkowie klubu 13 Rebels MC


Wiadomo, że film „Wild One” z 1953 roku z Marlonem Brando w roli głównej inspirowany był słynnymi ekscesami „dzikich” motocyklistów w miasteczku Hollister w 1947 roku.
Ostatnio Hubertus podesłał mi link do bardzo ciekawego bloga o nazwie THE SELVEDGE YARD, gdzie można znaleźć m.in. dodatkowe informacje „u źródeł” na temat klubów motocyklowych będących natchnieniem dla autorów filmu.

13 Rebels - banner

The Wild One z Marlonem Brando i Lee Marvinem luźno bazował na historii dwóch rzeczywistych Kalifornijskich klubów motocyklowych z tamtych czasów, i ich domniemanym starciu w małym mieście Hollister (CA). Brando odgrywał lidera 13 Buntowników (13 Rebels MC) – Shella Thueta, podczas gdy postać Marvina – „Chino” – oparta była na „Wino Willie’m” Forknerze z The Boozefighters MC (Wojowników Gorzały). Właściwie gangi ze sobą nie rywalizowały (chociaż „Wino Willie” był byłym członkiem 13 Rebels, poproszonym o opuszczenie klubu ze względu na awanturnicze zachowanie), a incydent w Hollister nigdy nie miał miejsca, przynajmniej nie na taką skalę, jak przedstawił go magazyn LIFE czy The Wild One. Jasne, paru gości popiło trochę i urządziło sobie wyścigi, ale to się zdarza. Inna rzecz która miała miejsce, to narodziny kontrkultury: podwinięte Levisy 501, buty i skóry stały się uniformem obrazującym życie buntowników i motocyklistów, demonizowanym przez „kulturalne” społeczeństwo.

Historia 13 Rebels MC

Arden van Scyle - członek 13 Rebels MC

13 Rebels MC (13 RMC) został założony w 1937 roku przez Ernesta „Texa” Bryanta. „Tex” i 12 innych motocyklistów z Południowej Kalifornii zostało członkami-założycielami klubu. The 13 Rebels MC było i cały czas jest klubem uznawanym przez American Motorcycle Association (AMA). Chociaż nie są najstarszym klubem motocyklowym w Stanach (którym jest Yonkers MC z Yonkers, NY założeni w 1903), Buntownicy mają barwną i bogatą w wyścigowe dokonania historię, która nadała kształt części folkloru historii sportów motocyklowych.
Do legendarnych członków klubu należą Shell Thuet, który ścigał się i zbudował wiele niezależnych, jak i fabrycznie sponsorowanych motocykli wyścigowych; John i Ernie Roccio, którzy ścigali się w Stanach, jak i jako U.S. Motorcycle Racing Team w Europie w latach 50-tych. William „Wino Willie” Forkner, który opuścił 13 Rebels MC w 1946 i założył Boozefighters MC oraz Elmo Looper, lepiej znany z tego, że uchronił przed zniknięciem Crocker Motorcycles wykupując resztki części od ALa Crockera. Wiele z tych części umożliwiło przywrócenie do życia motocykli, których inaczej nie dałoby się odnowić.

Shell Thuet przy swoim HD Knucklehead, 1946.13 Rebels Morocycle Club wciąż istnieje z chapterami w wielu stanach, jest uznawany przez AMA, która nadała mu „status historyczny”, co znaczy że potwierdzona została jego ponad 50-letnia historia. Klub istnieje by podtrzymywać ducha i tradycję pierwszych organizacji tego typu. Jak piszą o sobie: „Jesteśmy rodzinnym klubem motocyklowym, podtrzymywanym przez braterstwo, koleżeństwo i miłość do sportów motocyklowych.”
Źródło: http://theselvedgeyard.wordpress.com
Tłum. Memphis

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ludzie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.